Jakich produktów musimy unikać, aby nasze szambo sprawnie działało

Szambo jest biologicznym zbiornikiem fermentacyjnym, który zbiera wszystkie odpady z naszego gospodarstwa domowego. Umożliwia on rozłożenie wszelkich nieczystości na proste związki chemiczne, które łatwiej rozpuszczają się w wodzie.
Korzystając z szamba, musimy mieć świadomość jakich produktów powinniśmy unikać, aby szambo działało prawidłowo.

Przede wszystkim należą do nich tłuszcze, oleje silnikowe, rozpuszczalniki, kleje, leki, pestycydy i herbicydy. Do kanalizacji nie wolno wyrzucać również artykułów higienicznych i opatrunkowych, a także resztek organicznych z warzyw i owoców. Produkty te nie ulegają rozkładowi i osadzają się na dnie zbiornika, przez co w negatywny sposób wpływają na pracę całego systemu i żywotność bakterii. Wyrzucane do kanalizacji odpady, nie tylko zakłócają pracę szamba, ale również zmniejszają drożność rur i odpływów i w konsekwencji prowadzą do zatykania się całego układu.

Aby usprawnić pracę szamba, należy używać dodatków, które przyspieszą rozkład substancji organicznych. Preparaty w postaci bakterii do szamba, to nie tylko przyspieszenie procesu rozkładu zanieczyszczeń, ale także degradacja tłuszczy, usuwanie złogów, które mogą przyczynić się do zatykania rur i powstawania przykrego zapachu. Tłuszcze powodują powstawanie na powierzchni tzw. kożucha tłuszczowego, który może być przyczyną wyżej wymienionych problemów.
Odpowiednie bakterie wspomagają naturalne procesy biologicznego rozkładu tłuszczów. Degradacja tłuszczów na tym etapie zapobiega odkładaniu się go w przewodach kanalizacyjnych, co przekłada się na sprawne funkcjonowanie szamba i podniesienie skuteczności oczyszczania

Jedna myśl na temat “Jakich produktów musimy unikać, aby nasze szambo sprawnie działało

  1. Bardzo przydatny artykuł. Mam sąsiada, który wlewa do szamba wszystko co mu wpadnie w ręce (farby, zużyty olej silnikowy) – efektem jest smród w całej okolicy. Ja stosuję bakterie do szamba i nie mam takich problemów.

Dodaj komentarz

Nazwa *
Email *
Witryna internetowa