Problemy z drenażem

Problemy z drenażem

Przydomowe oczyszczalnie ścieków działają w kilku etapach filtracji. Najgorzej jest jednak gdy zaczną się problemy z drenażem. Dość częstym problemem w użytkowaniu oczyszczalni drenażowych z osadnikiem gnilnym jest zapchany drenaż. Taki drenaż staje się niedrożny, a zatem nie dochodzi do prawidłowego rozsączania wstępnie oczyszczonych ścieków. W ten sposób wadliwa staje się cała oczyszczalnia, gdyż w większości przypadków dochodzi do zalegania wody w drenażu, a niekiedy nawet do jej cofnięcia się do oczyszczalni. W przypadku prawidłowo zainstalowanej oczyszczalni głównym winowajcą takich sytuacji są zazwyczaj duże zawartości związków organicznych w oczyszczalni. Złogi ścieków oraz tłuszcze odkładają się w drenażu, przez co staje się on niedrożny. Niedoczyszczone ścieki widoczne są już w studzience rozdzielczej. Jeśli nie zareagujesz w porę, eliminując przyczynę, Twoja oczyszczalnia stanie się niewydolna i niezbędne będzie czyszczenie drenażu.

Prewencyjne czyszczeni drenażu

Jak wiadomo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego też prewencyjnie warto stosować raz do roku specjalny biopreparat Bio7 Drenaż. Taka konserwacja drenażu wydłuży jego żywotność i co najważniejsze, całkowicie wyeliminuje ryzyko zapychania. Jego działanie ma niebagatelny wpływ na całą instalację kanalizacyjną. Nawet jeśli masz częściowo niedrożny drenaż, preparat Bio7 Drenaż pozwoli przywrócić jego sprawność. To zdecydowanie najtańszy, najszybszy i najprostszy sposób na prewencyjne czyszczenie drenażu.

Czyszczenie zapchanego drenażu

Jeśli masz całkiem niedrożny drenaż, w którym woda nie chce wsiąkać, niezbędne będzie zastosowanie specjalnego udrażniacza biologicznego. Aby udrożnić zapchany drenaż szybko i tanio, warto zastosować preparat Neobac Udrażniacz Biologiczny. Ten specjalistyczny preparat do regeneracji drenażu nadaje się zarówno do udrażniania drenażu, studni chłonnych, jak i rur. W swoim składzie zawiera aktywne składniki biologiczne, dzięki którym wszelkie zatory organiczne są natychmiast rozkładane.

W przypadku prawidłowo wykonanej oczyszczalni, tego typu preparat przynosi oczekiwane rezultaty. Regularne stosowanie (przynajmniej raz w roku) pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z wadliwym działaniem oczyszczalni. Warto jednak pamiętać, że w przypadku gdzie mamy do czynienia ze słabo przepuszczalnym gruntem lub nieprawidłowo ulokowanym drenażem (np. infiltracja wód gruntowych), funkcjonalność oczyszczalni będzie bardzo niska. Niestety częstym błędem już na etapie instalacji jest także zbyt małe wykorzystanie kruszywa w stosunku do gruntów o słabej przepuszczalności. Ponadto, jeśli rury drenarskie będą zbyt głęboko (=< 100cm), to również może sprawiać, że drenaż nie będzie prawidłowo wentylowany. Brak dostępu powietrza sprawia, że zaczyna tworzyć się tlenek żelaza, który całkowicie blokuje prawidłowy przepływ oczyszczonych ścieków do gruntu. Zatem podstawą prawidłowego działania oczyszczalni, jest jej prawidłowa instalacja. Niemniej jednak użytkowanie ma niebagatelny wpływ na jej żywotność.

Problemy z drenażem

Jak dbać o drenaż?

Aby cieszyć się wieloletnim funkcjonowaniem przydomowej oczyszczalni ścieków i uniknąć problemy z drenażem, należy pamiętać o regularnym dawkowaniu dobrej jakości biopreparatów. Na liście powinny zatem znaleźć się między innymi preparaty takie jak Bio7 czy Neobac. Kolejnym, również ważnym aspektem przy prawidłowym funkcjonowaniu oczyszczalni jest jej racjonalne użytkowanie. Warto pamiętać, że nie wskazane jest nadmierne przelewanie oczyszczalni np. zbyt dużą ilością prania czy krótkimi odstępami czasu pomiędzy kąpielami. Proces oczyszczania ścieków przechodzi w kilku fazach. Dlatego też nadmierne przelewanie może wpłynąć negatywnie na prawidłowe oczyszczanie ścieków, a tym samym na funckjonalność całej oczyszczalni.

Kolejną ważną sprawą jest także regularne opróżnianie osadnika. Zdarza się bowiem, że tzw. kożuch zebrany w osadniku może się oderwać. Wówczas w studniach chłonnych, na drenażach czy złożach chłonnych tworzy się błona biologiczna, która blokuje całkowicie system rozsączający. Dlatego tak ważne jest stosowanie specjalistycznych biopreparatów udrażniających takie systemy, o których wspomnieliśmy w tym artykule. Należy jednak nadmienić, że owe preparaty aplikujemy do studzienek kontrolnych lub studni chłonnych. Nigdy bezpośrednio do oczyszczalni!

Problemy z drenażem się zdarzają jednak można im zapobiegać stosują regularnie dobre biopreparaty!

Dodaj komentarz

Nazwa *
Email *
Witryna internetowa