Zasada działania samba

Zasada działania szamba

W dzisiejszym wpisie pokrótce postaram się Wam przedstawić zasadę działania zwykłego szamba (na moim przykładzie będzie to szambo betonowe, które obsługuje dom moich rodziców).

Trochę teorii o szambie

Szambo jest najpopularniejszym sposobem do gromadzenia wszelkich nieczystości. To właśnie szambo w bezpieczny i higieniczny sposób zapewnia nam odprowadzenie ścieków domowych, kiedy nie posiadamy dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Szambo możemy postawić bez problemów niemal w każdym zakątku naszego kraju. Inaczej sprawa wygląda ze stawianiem przydomowych oczyszczalni ścieków ale o tym napiszę kiedy indziej.

Zasada działania samba
Zasada działania samba

Zasada działania szamba

Szambo ma za zadanie rozłożyć substancje organiczne, które zawierają ścieki. Działanie to odbywa się na dwóch etapach:

  1. Każde szambo utrzymuje populację korzystnych mikroorganizmów. Osad czynny złożony jest z bakterii, pierwotniaków i grzybów mikroskopowych. Bakterie i grzyby rozkładają związki organiczne, które występują w ściekach na substancje proste typu wodę i dwutlenek węgla.
  2. Cząstki stałe, które nie są trawione przez bakterie, opadają na dno poprzez siłę grawitacji. Dzięki temu ciała te usuwane są ze ścieków i osadzają się w postaci szlamu na dnie zbiornika.

Jak zbiornik wypełni się w 80-90% trzeba zamówić wizytę asenizatora, żeby wybrał zawartość szamba. Należy o tym pamiętać aby szambo nam nie wybiło gdy już nie będzie w środku miejsca na nieczystości.

Bakterie do szamba

Skuteczna zasada działania szamba zależy zarówno od składu bakterii, które się w nim znajdują, jak również enzymów stabilizacyjnych, odpowiedzialnych za rozkład zanieczyszczeń. Korzystnym rozwiązaniem jest dodawanie do szamba bakterii, które rozpuszczą ciała stałe i będą wspomagać pracę szamba. Bakterie do szamba można dostać w marketach budowlanych jednak ich ceny są wyższe, a także wybór znacznie ograniczony. Ja kupuję zazwyczaj w internecie w sprawdzonym przeze mnie sklepie www.aktywatory.pl – mają bardzo duży wybór wszelkiego rodzaju preparatów do szamba (tabletki, proszek do szamba lub w formie płynnej). Przed zakupem warto do nich zadzwonić i podpytać co będzie najlepsze dla Waszej instalacji.

Już niedługo kolejny wpis, więc bądźcie czujni 🙂

pozdrawiam

Artur

Jedna myśl na temat “Zasada działania szamba

  1. Ja do szamba stosuję aktywator do szamb Septifos. Czy jest to dobry środek?

Dodaj komentarz

Nazwa *
Email *
Witryna internetowa