Budowa domu szambo

Fakty na temat szamba

Właściciele domów borykający się z problemem braku kanalizacji mają zazwyczaj dwa wyjścia – szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Problem często rozwiązuje się sam. Wybór w wielu przypadkach zależny jest od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Od czego zacząć, jeśli okaże się, że otrzymasz pozwolenie tylko na budowę szamba? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że to nie koniec świata… przynajmniej jeśli chodzi o kwestie odprowadzania ścieków.

1. Przydomowa oczyszczalnia ścieków – ograniczenia gruntowe

Nie tylko przepisy prawa i obowiązujące rozporządzenia wprowadzają duże ograniczenia dla zastosowania przydomowych oczyszczalni ścieków. Przy wyborze sposobu zagospodarowania ścieków kluczowym parametrem są warunki gruntowo-wodne, jakie panują na działce. Szamba są szczelnymi zbiornikami, dlatego można je budować na różnych gruntach i nie mają tak wielu ograniczeń. Decydując się na szambo należy ocenić rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z terenami o wysokim poziome wód gruntowych, lepiej zainstalować solidne szamba betonowe. Zbiorniki z tworzywa sztucznego nie spełnią swojej roli ze względu na niską wagę i możliwość ich wypchnięcia na powierzchnię przez wody gruntowe.

2. Właściwe usytuowanie szamba

Usytuowanie szamba na własnej posesji również regulują odpowiednie przepisy. Szambo powinno być umieszczone minimum 5 m od okien oraz drzwi budynku mieszkalnego, 15 m od studni oraz 7,5 m od granicy działki, chodnika lub drogi. Odległości te można zmniejszać pod warunkiem, że:

A) jest to teren zabudowy jednorodzinnej,

B) otrzymamy zgodę od urzędu gminy – zatwierdzoną przez wojewódzki inspektorat sanitarny.

3. Zasady działania szamba

Inną zaletą szamba jest to, że doskonale sprawdza się tam, gdzie powstaje mało ścieków. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków musi się po prostu opłacać i spełniać odpowiednie normy, które regulują przepisy. Zasady działania szamba nie są skomplikowane. Jednak tylko szamba, które są szczelne spełnią swoje zadanie na 100%. Tylko szczelny zbiornik jest niegroźny dla wód podziemnych, jak również dla zdrowia domowników. Skład ścieków sprawia, że mamy do czynienia z fermentującą substancją, w której powstaje dwutlenek węgla oraz tworzą się toksyczne gazy. Zła wentylacja może skończyć się tragedią. Szamba bezodpływowe wstawia się jako gotowe do wykopu. Mogą być wykonane z żelbetu lub tworzywa. Cała operacja ich ustawienia polega na wykonaniu wykopu, wstawieniu zbiornika oraz podłączeniu rur. Następnie zbiornik można przysypać i cieszyć się z dobrze funkcjonującego szamba. O innych zaletach oraz wadach szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków przeczytasz w naszych innych artykułach.

Budowa domu szambo

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa