Wywóz szamba

Opróżnianie szamba: 5 spraw, o których nie możesz zapomnieć

Brak sieci kanalizacyjnej oraz możliwości montażu przydomowej oczyszczalni ścieków wymusza na właścicielach posesji zamontowanie bezodpływowych zbiorników, zwanych popularnie szambami. Z ich użytkowaniem wiążą się pewne obowiązki, jak chociażby wywóz nieczystości (opróżnianie szamba).

Poznajcie 5 spraw, o których nie możecie zapomnieć podczas opróżniania szamba.

1. Jak często wywozić szambo?

Najczęstsze pytanie, jakie właściciele posesji z szambami zadają w internecie. Koszt wywozu nieczystości przez wyspecjalizowaną firmę to kwoty rzędu 120-200 zł za 10 m3. Właściciele próbują często zaoszczędzić na wydatkach. Jest to jednak ważna czynność, na której oszczędzić się po prostu nie da.

Częstotliwość zamawiania wozu asenizacyjnego (popularnie zwanych szambowozami lub szambiarkami) zależy od ilości wody, jaką domownicy zużywają każdego dnia. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby co kilka tygodni zadbać o wywóz nieczystości. Zadaniem firm specjalizujących się w tych usługach jest przekazanie ścieków do zlewni oczyszczalni komunalnych.

2. Dobrze zorganizuj odbiór szamba

Jeśli nie zadbasz o to, aby stale kontrolować poziom napełnienia szamba, nie będziesz w stanie dokładnie przewidzieć, kiedy zamówić usługę asenizacyjną. Jak kontrolować poziom ścieków?

Jest kilka sposobów:

  • odsuwanie pokrywy szamba i zaglądanie do zbiornika (niezalecane)
  • montaż mechanicznego czujnika poziomu nieczystości – działa na zasadzie pływaka, który unosi się wraz z wypełnianiem się zbiornika; wymaga okresowej obserwacji.
  • montaż elektrycznego czujnika poziomu ścieków – napełnienie szamba jest sygnalizowane sygnałem świetlnym lub dźwiękowym.

Kluczowe jest to, aby wziąć pod uwagę kilka dni zapasu, ponieważ może zdarzyć się tak, że firma asenizacyjna nie będzie miała wolnego terminu.

3. Stosuj biopreparaty do szamba

Podczas opróżniania szamba można zaobserwować kilka zjawisk, które nie zawsze są przyjemne dla domowników oraz sąsiadów. Wywozowi nieczystości towarzyszą nieprzyjemne zapachy.

W szambach, w których nie stosuje się kominków odpowietrzających, podczas opróżniania zbiornika za pomocą pompy szambiarki, powstaje duże podciśnienie. Wówczas dochodzi do tego, że siła powoduje wysysanie wody z syfonów umywalek, wanien, brodzików oraz toalet. Może wówczas unosić się nieprzyjemny zapach. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest kominek odpowietrzający. Użytkownicy szamb uważają, że to nie załatwia sprawy, bo nadal czuć nieprzyjemne zapachy. Zapominają jednak o tym, że aby tego uniknąć należy dodać od czasu do czasu profesjonalne biopreparaty do szamba. Zawierają one bakterie i enzymy przyspieszające rozkład związków organicznych w ściekach i ich osadach.

Opróżnianie szamba
Wywóz szamba

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa