Biopreparaty do szamb. Po co z nich korzystać?

Odpowiedzi szukajcie w poniższym tekście. W jednym z poprzednich artykułów poruszaliśmy kwestię konieczności korzystania z preparatów do szamb. Substancje do eksploatacji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków dzielimy na kilka rodzajów. Warto poznać ich właściwości aby wybrać odpowiedni preparat do naszych potrzeb.

Warto korzystać z chemii do szamba!

Wiele razy spotkaliśmy się z opiniami, że nie warto wydawać pieniędzy na chemię do szamba. Niestety nie ma naszej zgody na tego rodzaju kłamstwa. Najskuteczniejsze bakterie do szamba stosuje się po to, żeby:

 • neutralizować przykre zapachy
 • uniknąć tworzenia się kożuchów, osadów i mułu
 • ułatwić całkowite opróżnianie szamba

Podział preparatów do szamb

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów chemii, którą można stosować w zbiornikach bezodpływowych. Podstawowy podział preparatów przeznaczonych do eksploatacji szamb to:

a) Stymulatory chemiczne: zawierają dodatki stymulujące rozwój flory bakteryjnej; nie zawierają w swoim składzie bakterii czy enzymów. Tego typu stymulatorem procesów namnażania jest preparat Septifos. Jest to aktywator biologiczny do wszystkich rodzajów szamb. Septifos do szamb sprawdza się idealnie w warunkach beztlenowych a więc takich, które dominują w zbiornikach zamkniętych (szambach). Stymulatory chemiczne mają za zadanie:

 • zlikwidować przykry zapach,
 • zapobiec zatorom,
 • zmniejszyć częstotliwość opróżniania szamba.

b) Preparaty enzymatyczne: w składzie zawierają wyłącznie immobilizowane enzymy odpowiedzialne za procesy rozkładu materii organicznej. Enzymatyczne Preparaty do szamb, takie jak na przykład Septonic i zawarte w nim enzymy są bardzo przydatne w całym procesie utylizacji ścieków. Dzięki przyspieszeniu enzymatycznego rozkładu składników organicznych produkty tego typu zmniejszają częstotliwość opróżniania szamba i zapobiegają zamulaniu się zbiornika.

Septonic stosowany regularnie zapewnia:

 • likwidację brzydkiego zapachu,
 • zmniejszanie powstawania kożucha,
 • redukcję powstawania osadów,
 • zmniejsza częstotliwość opróżniania szamba.

c) Preparaty bakteryjno-enzymatyczne: w składzie zawierają specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii oraz enzymy do kompleksowej obróbki ścieków. Tego typu produkty wykazują największą skuteczność w szambach. Są najskuteczniejszymi produktami do szamba.

Szczególnie polecamy bakterie i enzymy do szamba NeoBac (www.neobac.eu). Jest to nowoczesny preparat przeznaczony do prawidłowej eksploatacji zbiorników zamkniętych (szamb) i przydomowych oczyszczalni ścieków. Preparat jest produktem zawierającym kompozyt wyselekcjonowanych, naturalnych, szczepów bakterii oraz enzymów, kontrolujących i przyspieszających naturalny proces rozkładu nieczystości w warunkach tlenowych i beztlenowych. NeoBac posiada unikalną technologię powlekania bakterii, przez co zapewnia biologiczną aktywność w zbiorników przez cały czas działa. Preparat pomaga:

 • redukować osady – upłynnia osady ściekowe, rozkłada tłuszcze i papier oraz kożuch powierzchniowy,
 • usuwać zapachy – usuwa nieprzyjemne zapachy
 • udrażniać – wspomaga udrażnianie rur kanalizacyjnych
Bakterie do szamba Neobac
Bakterie do szamba Neobac

Dodaj komentarz

Nazwa *
Email *
Witryna internetowa