Wybór szamba betonowego

Szambo: betonowe czy plastikowe ?

Bezodpływowy zbiornik na ścieki nazywamy szambem. Tego rodzaju rozwiązanie jest idealnym dla właścicieli małych działek, które położone są na terenach pozbawionych kanalizacji. Specjaliści polecają szamba betonowe lub szamba plastikowe. Podpowiadamy, które wybrać.

Wybór szamba betonowego

Szamba betonowe

Jeden z najpopularniejszych, bo najczęściej produkowanych zbiorników. Znane są dwie opcje:

1) zbiorniki betonowe na miejscu – indywidualny projekt, dopasowany do własnych potrzeb; bez konieczności angażowania ciężkiego sprzętu. Bardzo ważne jest jednak to, aby zbudować zbiornik z betonu o obniżonej nasiąkliwości oraz zabezpieczyć go przed działaniem wilgoci. Ze względu na gabaryty i wagę zbiornik tego typu nie wymaga kotwienia do podłoża.

2) prefabrykowane zbiorniki betonowe – szeroka oferta rynkowa i rozsądne ceny sprawiają, że jest to najczęściej wybierana forma szamba. Zbiornik o odpowiadającej naszym potrzebom pojemności montuje się w przygotowanym wcześniej wykopie. Nie wymaga dodatkowego kotwienia, ani dociążania. Jedynym minusem jest konieczność dowiezienia oraz montażu takiego zbiornika przy użyciu ciężkiego sprzętu. Przy zakupie takiego zbiornika należy zwrócić uwagę na jego wykonanie. Najczęstszym problemem tego typu rozwiązań są nieszczelności na łączeniach betonowych elementów. Szambo traci swoją szczelność i powstaje możliwość zapełniania się szamba wodami gruntowymi.

Jeśli chodzi o wielkość szamb betonowych, to zasada mówi, aby jego wielkość była taka, żeby zbiornik można było opróżnić nie częściej niż co dziesięć dni, ale nie rzadziej niż co dwa tygodnie.

Szambo plastikowe

W przypadku gdy stosuje się szamba plastikowe, warto rozejrzeć się za ofertą prefabrykowanych zbiorników z tworzysz sztucznych (laminatów). Zaletą szamb plastikowych jest ich lekkość, co jest bardzo pomocne w transporcie oraz montażu. Wyróżniają się całkowitą szczelnością. Są również odporne na substancje chemiczne zawarte w ściekach. Minusem jest to, że są podatne na uszkodzenia mechaniczne (trzeba uważać przy montażu), a ze względu na swą małą wagę może dojść do wypchnięcia zbiornika (pustego) przez wody gruntowe. Dlatego nie korzysta się z niego tam, gdzie poziom wód jest wysoki. Szamba plastikowe wymagają odpowiedniego osadzenia w gruncie. Stosuje się odpowiednie podsypki z suchego betonu aby zapobiec osiadaniu zbiornika. Następnie zbiornik dociąża się od góry warstwą gruntu rodzimego. Kotwienie zbiornika w gruncie na gliniastym terenie nie daje zadowalających efektów.

Wybór rodzaju zbiornika uzależniony jest od kilku spraw, które pozwalają nam na wybór tego odpowiedniego szamba. W ostatnim czasie wiele słyszy się również o szambach ekologicznych. Tym jednak poświęcimy nieco uwagi w innym artykule.

Jedna myśl na temat “Szambo: betonowe czy plastikowe ?

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa